Pre niekoho možno čudná otázka, pre iného principiálna. Útržkovité informácie z médií či bez kontextu zverejnené nezainteresované názory na sociálnych sieťach môžu vytvárať nepresný obraz o tom, čo je vlastne vodiaci pes. Jedna strana pólu má pocit, že vodiaci pes je bezchybne pracujúci stroj, ktorý nesmie byť hladkaný. Opačná strana sa zase nerozpakuje vodiaceho psa pri práci hladkať či kŕmiť – veď ňu-ňu-ňu neškodný psíček tu má byť pre potešenie všetkých ľudí.
Z pohľadu legislatívy patrí vodiaci pes do skupiny kompenzačných pomôcok, ktorými sú napríklad aj biela palica, špeciálny mobilný telefón, indikátor hladiny v pohári, indikátor farieb či hodiny s hlasovým výstupom. Človek s ťažkým zrakovým postihnutím môže požiadať o príspevok na kúpu kompenzačnej pomôcky. Keďže iná živá pomôcka neexistuje, bol do tejto skupiny zaradený aj vodiaci pes ako pes so špeciálnym výcvikom. Toto zaradenie nie je ideálne – nezohľadňuje skutočnosť, že pes je živý tvor a nedá sa skladovať v sklade. Naopak, je nutné zohľadniť jeho prirodzené potreby vrátane naviazania sa na človeka.
Vodiaci pes je špeciálne cvičený na pomoc človeku so zrakovým postihnutím pri mobilite a orientácii v priestore. Jednoducho povedané: pomáha nevidiacemu presunúť sa z bodu A do bodu B na základe povelov, ktoré mu dáva sám nevidiaci. Na základe povelov pes vyhľadáva najbezpečnejšiu trasu. Táto činnosť je pre psa prácou – potrebuje pri nej plné sústredenie. Akékoľvek vyrušenie zo strany okolia môže byť pre dvojicu nebezpečenstvom. Rovnako ako človek, aj pes je omylný. Nie je prístroj ani stroj, je to živá bytosť.
Pozícia psa v postroji, ktorého nevidiaci majiteľ drží za vodič (rukoväť upevnenú na postroji psa) a spoločne sa presúvajú, signalizuje, že pes je aktuálne kompenzačnou pomôckou, ktorá pomáha človeku v mobilite. Keď dvojica dorazí do cieľa a zastaví, človek zvyčajne pustí vodič a drží psa iba za vôdzku. To je signál pre psa: máš prestávku. Či spoločne dorazili na úrad alebo do kaviarne, v tomto momente si vodiaci pes ľahne, aby si oddýchol. To dokáže aj oblečený v postroji. V takomto momente možno nadviazať s nevidiacim majiteľom rozhovor. Určite však nie je vhodné – ani s najlepším úmyslom — siahať na psa bez vedomia majiteľa. Vodiaci pes má síce prestávku, naďalej sa však má správať pokojne a byť pripravený po skončení prestávky pokračovať v práci.
Ak po príchode do cieľa nevidiaci majiteľ psovi postroj vyzlečie, je to preňho signál, že práca sa skončila. Po príchode domov alebo do kancelárie si môže ísť ľahnúť, napiť sa či najesť, hrať s hračkou. V tejto chvíli sa z neho stáva „obyčajný“ pes, ktorý však musí rešpektovať pravidlá správania sa v danom priestore. To znamená, že nebude vyskakovať na gauč alebo na ľudí, štekať ani obhrýzať nábytok. Ak človek vyzlečie vodiacemu psovi postroj na ulici či v prírode a dá mu povel voľno, stáva sa z neho bežný pes – ide svojím tempom, očucháva stromy, obhrýza trávičku, zahrá sa s inými psíkmi či s hračkou, nechá sa pohladkať okoloidúcimi. Je na ňom, čomu dá prednosť a na jeho majiteľovi, čo mu dovolí.
Takže áno: vodiaci pes je pes. Je to živý a priateľský tvor, vycvičený na plnenie úloh na základe povelov. Dokáže situácie predvídať, riešiť aj generalizovať. Vodiaci pes však nie je stroj – je omylný, môže mať svoje lepšie a horšie dni rovnako ako jeho majiteľ. Aj preto tvoria dvojicu, v ktorej sa vedia navzájom podporiť. Vodiaci pes teda nie je pre potešenie okoloidúcich. Tí však môžu byť nápomocní a môžu vodiacemu psovi prácu uľahčili. Ako? Prečítajte si náš ďalší blog.
Zadajte váš email a s potešením vám budeme posielať novinky o nás – PsinaNEWS.