Čo je to vodiaci pes a ako pomáha nevidiacemu?



Pomocník pre nevidiacich – taká  býva najbežnejšia odpoveď na otázku položenú v titulku. Toto vysvetlenie najčastejšie začujeme pri výcviku psa v meste, keď vysvetľujú rodičia deťom, čo je to za psíka v zvláštnom postroji.

Pozn. Pre účely zjednodušenia textu budeme ďalej používať výraz „nevidiaci človek“. Vodiaci pes je však vhodný pre rôzne stupne zrakového postihnutia, nie len pre úplne nevidiacich.

Pozrime sa bližšie na to, ako konkrétne pomáha nevidiacemu vodiaci pes. Vodiaci pes človeka „vodí“ tam, kam sa nevidiaci človek potrebuje dostať. Na spoločnej ceste má dvojica úlohy spravodlivo rozdelené. Človek musí vedieť, kam sa chce dostať a ako sa tam dostane. V hlave teda musí mať akúsi približnú mapu cesty s orientačnými bodmi: ktorým smerom sa vydať, kedy asi kam odbočiť, kedy prejsť na druhú stranu cesty a kde majú byť dvere. Na základe tejto mapy zadáva vodiacemu psovi povely. Pes je zodpovedný za to, aby jednotlivé orientačné body našiel a na trase upozornil na všetky prekážky, alebo ich bezpečne obišiel. To znamená, že človek síce musí vedieť postupnosť trasy, ako orientačné body za sebou nasledujú. Pes je však ten, ktorý mu ich v priestore  vyhľadá a zároveň je zodpovedný za bezpečnosť dvojice. Na trase sa totiž dvojica stretne s rôznymi prekážkami. Úlohou vodiaceho psa je upozorniť na ne, alebo sa im vyhnúť tak, aby dvojicu neohrozil.   

Aké prekážky dvojica stretáva na trase a ako ich prekonávajú

Na každej trase sa nachádzajú stabilné prekážky, ktoré môžu byť povrchové: rozbitý chodník, schodíky, terénne nerovnosti, alebo zvislé: vyčnievajúce časti budov, mobiliár alebo stĺp osadený v chodníku a podobne. Keďže o týchto prekážkach dvojica vie, ich prekonanie je zvyčajne pomerne jednoduché a nepredstavuje pre nich zvláštnu mentálnu záťaž.

Horšie to je s prekážkami, ktoré sa na známej trase objavia neočakávane. Príkladom môže byť zaparkované auto, kolobežka, nádoba na odpad, stolík či výveska pred reštauráciou alebo výkop chodníka. Niektoré z nich dokáže vodiaci pes obísť tak, že to jeho majiteľ ani nezaregistruje. V prípadoch, kedy šírka chodníka neumožňuje takýto manéver, nastupuje úloha pre vodiaceho psa. Musí dať vedieť  svojmu majiteľovi, že majú v ceste niečo neočakávané. Ako to urobí, keď nevie rozprávať? Pred prekážkou zastaví, aby ju mohol majiteľ bielou palicou identifikovať a následne inštruovať psa, ako má postupovať ďalej. Alebo vodiaci pes ukáže okraj chodníka a ak mu jeho majiteľ dôveruje, dá mu povel vpred. Pes prekážku na chodníku obíde po okraji cesty a sám sa vráti na chodník hneď ako to bude možné.

Treťou skupinou sú pohyblivé prekážky, ktoré sú pre psa najnáročnejšie. Pohybujúci sa ľudia na chodníku, kočíky, kolobežky, bicykle či auto prechádzajúce cez chodník sú prekážky, ktoré sa vyskytujú často a neočakávane. Úlohou psa je pri strete s pohyblivou prekážkou zastaviť, počkať kým prekážka odíde a samostatne pokračovať v ceste. A ako to vodiaceho psa naučíme? Dozviete sa v tomto článku.

Aké povely ovláda vodiaci pes?

Okrem povelov základnej poslušnosti sadni, ľahni, miesto, zostaň, ku mne atď., ktoré by mal ovládať každý pes, vodiaci ovláda aj špeciálne povely. Tie sú nevyhnutné na to, aby spolupráca v tíme s jeho nevidiacim majiteľom fungovala.

Špecifikom práce vodiaceho psa je, že všetky tieto povely nevykonáva okamžite, ako to býva bežné napríklad v športovej kynológii. Jeho úlohou je povel vykonať hneď, ako to bude možné. Dôvodom je, že nevidiaci človek vie približne, kde treba odbočiť alebo vyhľadať schody. Nevie to však presne a práve to je úlohou vodiaceho psa, aby mu presné miesto či už odbočenia alebo umiestnenia schodov našiel a označil.

Špeciálne povely potrebné na vodenie nevidiaceho sa delia do dvoch skupín: sú to povely smerové a vyhľadávacie.

Smerové povely

Na základe nich nevidiaci psovi oznamuje, akým smerom majú ísť.  Základným povelom je VPRED – znamená, že pes má vykročiť v priamom smere po spevnenej ploche chodníka a udržiavať ho, kým nedostane iný povel alebo sa na chodníku vyskytne prekážka či  zakrivenie, ktoré neumožňujú pokračovať v priamom smere. Ak je na chodníku prekážka, ktorá sa bezpečne dá obísť, tak ju vodiaci pes má obísť bez zastavenia a pokračovať v priamom smere. Ak sa prekážka obísť nedá, pes má zastaviť tak, aby ju nevidiaci mohol bielou palicou identifikovať a následne sa rozhodnúť, aký povel na pokračovanie zadá psovi. Ak chodník zatáča, má vodiaci pes plynule nasledovať chodník, nedržať sa priameho smeru napríklad cez trávnik alebo cestu.

Odbočovacie povely DOĽAVA a VPRAVO slúžia na to, aby pes vyhľadal najbližšiu možnú odbočku do požadovaného smeru. To znamená, že na základe povelu neodbočí okamžite, ale pokračuje v priamom smere, až kým nenájde prvú požadovanú odbočku. Keďže ide o dosť podobné slová, na uľahčenie rozlíšenia pre psa používame na Slovensku DO- ľava a V-pravo.

Ak sa človek pomýli, alebo pes nestihne odbočiť, alebo ak sa dvojica potrebuje vrátiť, vodiaci pes ovláda povel NASPÄŤ – dvojica sa otočí a kráča naspäť do smeru, z ktorého prišli. Na miestach, kde nie je chodník, vie vodiaci pes človeka viesť pri pravej alebo ľavej strane cesty.

Vyhľadávacie povely

Pes vie na povel vyhľadať rôzne orientačné body alebo cieľové miesta. Často sa aj počas pracovného života v mieste bydliska klienta naučí ukazovať špeciálne konkrétne miesta a osvojí si tak v zásade nový povel. Napríklad na autobusovej stanici, ktorá je plná rovnakých stĺpov, sa naučí ukazovať konkrétne ten, od ktorého odchádza autobus do práce či domov.

A ako taký vodiaci pes ukazuje veci, keď nevie ukazovať prstom ani rozprávať? Buď ich ukazuje hlavou, resp. nosom, teda položí si hlavu na voľné sedadlo v čakárni, či ju položí pod kľučku dverí alebo na stĺp so signalizáciou. Sem patria povely: miesto, dvere, stĺp aj kôš.

Druhou možnosťou, ako niečo ukázať svojmu majiteľovi je, že zastaví prednými labkami na mieste, ktoré ukazuje. Týmto spôsobom ukazuje napríklad prvý schod na povel SCHODY, alebo okraj cesty pri priechode pre chodcov na povel ZEBRA. Zastavenie vodiaceho psa je vo všeobecnosti pre nevidiaceho signálom, že si má palicou skontrolovať, prečo zastavil, či už mu dal nejaký povel alebo nie. Pes totiž zastavením ukazuje aj nerovnosti na chodníku, obrubníky alebo prekážku, ktorá sa nedá bezpečne obísť a musia zísť buď na cestu alebo na trávnik.

Povelový bonus 🙂

Popri vodení zvládajú vodiace psy ešte jednu úlohu, ktorá patrí skôr do kompetencie psov asistenčných – podávanie spadnutých predmetov. Hoci fyzicky si nevidiaci dokáže zdvihnúť spadnutý predmet aj sám, nájsť ho pre absenciu zrakovej kontroly nie je úplne jednoduché. Preto je táto zručnosť u vodiaceho psa vítaným benefitom.

Vyrušenia/rozptýlenia na trase

Reagovať na povely a popri tom neustále vyhodnocovať situáciu, obchádzať či upozorňovať na prekážky je náročné na sústredenie. A stále to nie je všetko, s čím sa musí vodiaci pes vysporiadať. Počas práce sa stretáva aj s rôznymi rozptýleniami: pachmi, pohodenou potravou, neočakávanými zvukmi, pohybmi, psami či inými zvieratami. Ak sa chcete dozvedieť viac o rozptýleniach, prečítajte si tento blog.

Aký je rozdiel medzi pohybom s vodiacim psom a s dlhou bielou palicou?

Po prečítaní predchádzajúceho opisu si môžete povedať: to, čo robí vodiaci pes, nie je až také výnimočné, to dokáže aj človek s bielou palicou. Áno, určite aj s dlhou bielou palicou sa naučí nevidiaci človek pohybovať v priestore. Pohyb nevidiaceho s vodiacim psom je však bezpečnejší, plynulejší a rýchlejší oproti pohybu iba s použitím dlhej bielej palice. Zároveň pri samostatnom pohybe s vodiacim psom nepotrebuje nevidiaci vynakladať také veľké mentálne úsilie a sústredenie na pohyb ako pri pohybe s dlhou bielou palicou, keďže mnohé situácie vzniknuté pri pohybe rieši pes zaňho.

A keď sme už pri bielej palici – aj človek s vodiacim psom používa bielu palicu. Ide však o kratšiu verziu, tzv. signalizačnú bielu palicu. Ako evokuje jej názov, jej úlohou je signalizovať napríklad pri prechádzaní cez vozovku, že ide o nevidiaceho človeka. Tiež keď sa pes zastaví, nevidiaci si musí skontrolovať, prečo pes zastavil. Najjednoduchšie sa to dá urobiť práve bielou palicou.

Viac o bielej palici sa dočítate v tejto tlačovej správe.

Ďalšie výhody vodiaceho psa

Okrem spomenutých výhod vlastníctva vodiaceho psa – pri presunoch sa nevidiaci človek stáva takmer úplne nezávislým od pomoci vidiacich osôb – praxe potvrdzuje aj ďalšie benefity. Vodiaci pes:

Buďte informovaní

Zadajte váš email a s potešením vám budeme posielať novinky o nás – PsinaNEWS.

Váš email