Na prvý pohľad sa to možno nezdá, no vodiaci pes v postroji a jeho nevidiaci majiteľ idúci po chodníku spolu pracujú. A dokonca spolupracujú 😊 Poznávacím znamením je postroj psa s označením Guide Dog alebo Vodiaci pes. Postroj má pevnú rukoväť (hovorovo vodič), ktorú drží človek so zrakovým znevýhodnením, pričom v druhej ruke má zväčša bielu palicu.
Vodiaci pes je vycvičený na vykonávanie dôležitej a náročnej úlohy. Prečítať si o nej môžete v tomto blogu. Počas práce, pri ktorej musí dbať o bezpečnosť celej dvojice, je pes neustále vystavovaný rôznym rozptýleniam: pachom, zvukom, ľuďom či zvieratám. Vodiaci pes sa už počas výcviku učí rozptýlenia ignorovať. Ak sú však príliš silné, neočakávané, opakované alebo ich je naraz viacero, je pre psa náročné udržať koncentráciu na prácu. Jej strata môže zapríčiniť prehliadnutie nebezpečenstva či nesprávnu reakciu na povel a výsledkom môže byť ohrozenie bezpečnosti dvojice.
V tomto blogu predstavujeme jednoduché zásady s vysvetlením, ako môže byť verejnosť nápomocná pri stretnutí s dvojicou vodiaci pes s nevidiacim majiteľom či cvičiteľom.
Očný kontakt, cmukanie, pískanie, privolávanie, hladkanie, ponúkanie potravy či akékoľvek pokusy o upútanie pozornosti môžu vyrušiť vodiaceho psa zo sústredenia na prácu. Vodiaci pes je počas výchovy a výcviku vedený k tomu, aby mal rád ľudí a všetky jeho pokroky v správaní a vykonávaní povelov sú odmeňované potravou. Ľudia a potrava sú z tohto dôvodu pre vodiaceho psa spojené s pozitívnymi pocitmi a ich ignorovanie je pre psa veľmi náročné. Preto jednoduché nevšímanie si vodiaceho psa (vrátane očného kontaktu) je veľkou pomocou pre dvojicu.
Náhle hlasné zvuky, napríklad výskanie detí, piskľavé či emotívne prejavy venované obdivu psa ho môžu vzhľadom na jeho citlivý sluch rozptýliť a vyrušiť. Rýchle, neočakávané pohyby spôsobia, že pes hoci len na krátku chvíľu presunie na ne pozornosť – potrebuje vyhodnotiť, do akej miery sú pre dvojicu nebezpečné. Bežné pokojné správanie v blízkosti vodiaceho psa mu umožňuje pokračovať v práci bez zbytočného rozptýlenia. Pokojné správanie zároveň zaisťuje, že jeho majiteľ zostane v bezpečí.
Vodiaci pes je v zákone definovaný ako kompenzačná pomôcka pre človeka so zrakovým znevýhodnením. Je preto oslobodený od povinnosti nosiť náhubok a má povolený prístup na všetky verejné miesta. Na túto prácu sú vyberané iba psy s priateľskou a nekonfliktnou povahou, ktoré sú v procese výcviku naučené slušnému správaniu v rôznych prostrediach a ich zdravotný stav je pravidelne sledovaný. Preto obava z ohrozenia zdravia alebo majetku v prítomnosti vodiaceho psa nie je namieste.
Niekedy má človek neodolateľnú potrebu dozvedieť sa viac o vodiacom psovi alebo si ho pohladkať. V takejto situácii platí jednoduchá zásada: oslovte ako prvého majiteľa. Zväčša sa rád pochváli a ochotne vám povie ako sa jeho psík volá a koľko má rokov, dovolí ho pohladkať. Je však nevyhnutné, aby o vás človek vedel. Totiž, on vás nevidí. Aby s vami mohol komunikovať, potrebuje prerušiť prácu a dať vodiacemu psovi prestávku na bezpečnom mieste. Pripravte sa však aj akceptovať negatívnu odpoveď. Môže sa stať, že sa dvojica práve niekam ponáhľa a nemá čas na rozhovor.
Ak chcete byť užitočný a pomôcť majiteľovi s vodiacim psom, jednoducho sa opýtajte, akú pomoc potrebuje. Majiteľ vodiaceho psa je fyzicky zdatný a preto okrem situácie pri náhlej zmene zdravotného stavu zväčša nepotrebuje poskytnúť fyzickú pomoc. Ľudia so zrakovým znevýhodnením sú plne kompetentní popísať a inštruovať človeka či a akú pomoc potrebujú.
Pri komunikácii s človekom so zrakovým postihnutím je potrebné vyhnúť sa gestám a slovám ako sú: „tu“, „tam“, „tade“ a pod. Napríklad vety „Tam sú schody na poštu,“ alebo „Tu si sadnite,“ doplnené príslušným gestom rukou sú pre nevidiaceho neuchopiteľné. Namiesto nich je vhodné používať opisné vety „Pred Vami sa nachádza...“, „naľavo od Vás je zebra,“ či „ak pôjdete rovno a prvou odbočkou doprava, nájdete dvere, ktoré hľadáte.“
Ak človek so zrakovým znevýhodnením požiada o sprevádzanie na konkrétne miesto alebo akýkoľvek presun, sám povie, akým spôsobom mu to vyhovuje. Zvyčajne vás uchopí za lakeť alebo ľavé rameno a bude vás nasledovať. V ľavej ruke bude držať vodiaceho psa na vôdzke.
Dôležitá zásada je nemanipulovať so psom ani s človekom. Ťahanie nevidiaceho niekam alebo jeho tlačenie pred sebou je nepríjemné aj nebezpečné. Za vodiaceho psa je zodpovedný jeho majiteľ, preto akékoľvek presuny psa – okrem tých, o ktoré človek požiada – si zabezpečuje sám.
Výnimkou je situácia, ak majiteľ vodiaceho psa stratí vedomie. Vtedy je vhodné počas poskytovania prvej pomoci držať vodiaceho psa za vôdzku a podľa možností a potreby ho hlasom alebo pohladkaním upokojovať.
Je niekoľko štandardných situácií, v ktorých človek s vodiacim psom privíta pomoc, ktorá je fyzicky nenáročná a zaberie iba zopár sekúnd. Stačí byť iba všímavý a empatický k okoliu.
Z Vašu POMOC ĎAKUJEME!
Zadajte váš email a s potešením vám budeme posielať novinky o nás – PsinaNEWS.