Čože je to chodiť po Nitre – keď máte vodiaceho psa od Psi na životPriviezli sme ho ako šteniatko z priateľskej českej školy pre vodiace psy Mathilda a od prvých chvíľ sme ho volali  Sr. Henry. Dôstojný pohľad aj postoj, vyberané správanie. Prvý rok prežil v náročnom covidovom období u vychovávateľky Katky.

Na svoje prvé narodeniny absolvoval dôležité testy, ktoré potvrdili – je to po fyzickej aj povahovej stránke tvor vhodný na poslanie vodiaceho psa. Poslanie je to vskutku náročné, okrem naučeného vo výcviku musí pes sprevádzajúci nevidiaceho človeka neraz vedieť sám vyhodnotiť situáciu a „informovať“ svojho pána. Henry nastúpil do výcviku s odvahou a jeho cvičiteľka Darinka ho krok za krokom dôsledne pripravovala na dôležitú misiu.

Povely, vyhýbanie prekážkam, vyhľadávanie – pre bezpečné vodenie a sprevádzanie sú to nesmierne dôležité prvky. Pes ich musí zvládnuť. V poslednej fáze výcviku už cvičiteľka chodila s prekrytými očami, ktoré simulujú zrakové postihnutie, a vyhodnocovala Henryho zručnosti a reakcie. Po 10 mesiacoch výcviku nastal veľký deň, ktorý Henrymu a jeho novej majiteľke dozaista zmení život. Henry zložil náročné skúšky, ktoré ho oprávňujú vodiť nevidiaceho. A my ho s radosťou a dôverou na túto misiu posielame. Pre Ivetku je to už jej štvrtý vodiaci pes, napriek tomu bolo nevyhnutné, aby sa dvojica zohrala priamo na mieste činu: v okolí Ivetkinho domu a v uliciach Nitry. O zácvik sa postarala trénerka Janka. A odvtedy obyvatelia mesta stretávajú a obdivujú novú nevšednú dvojicu človek + vodiaci pes. Prajeme jej veľa šťastných spoločných dní. A spolu s nami náš partner Komerční banka – verný podporovateľ výcviku vodiacich psov.

Ak sa chcete dozvedieť viac o ceste Henryho za kariérou vodiaceho psa, pozrite si jeho profil.     

Buďte informovaní

Zadajte váš email a s potešením vám budeme posielať novinky o nás – PsinaNEWS.

Váš email