Výchova a socializácia šteniat

Cieľ: Vychovať zo šteniat ľahko ovládateľných, sebavedomých, no zároveň pokojných mladých psov, ktorí sa vedia správať v každom prostredí.

Prvý rok života psa je pre jeho budúcnosť nesmierne dôležitý. Šteniatko spoznáva a vstrebáva všetko, čo prináša život s človekom: ruch mesta či pestrý život na vidieku, pohyb v dave ľudí či cestovanie dopravnými prostriedkami. Pre psa nič z toho nie je prirodzené, pre jeho budúce poslanie je to však nevyhnutné.

Vďaka spolupráci s medzinárodnou iniciatívou SDBF (Service Dogs Breeders Fellowship) majú naše šteniatka pôvod v účelových chovoch labradorských retrívrov, ktoré vznikli s cieľom šľachtenia ich vlastností vhodných na prácu vodiaceho psa (zastarane slepeckého psa). Organizácie, ktoré tieto chovy vlastnia, zabezpečujú kvalitnú starostlivosť a prvotnú socializáciu šteniat. Vo veku 8 týždňov odchádza šteniatko od svojej psej rodiny do rodiny dobrovoľníka – vychovávateľa, ktorý sa mu venuje pod dohľadom  inštruktora výchovy šteniat. V celom procese výchovy je pre nás prioritou zabezpečenie welfare šteniat a využívanie najnovších poznatkov a metód pozitívneho posilňovania pri ich výchove.

Dobrovoľníkovi, ktorý vychováva šteňa, uhrádzame náklady (krmivo, veterinárna starostlivosť a pomôcky) spojené s jeho výchovou. Po ukončení fázy výchovy zostávame s vychovávateľom v kontakte a informujeme ho o ďalšom živote psa.

Takto vyzerá rok spolužitia psíka s vychovávateľom:

Ako by mal vyzerať pes po skončení programu Výchova:

Ak sa však počas prvého roka života psa ukáže, že aj napriek všetkým snahám nie je jeho povaha vhodná na kariéru vodiaceho psa, alebo sa veterinárnym vyšetrením uňho preukáže chronické ochorenie, je z výcvikového procesu vyradený. Následne mu nájdeme vhodnú rodinu a stane sa z neho bežný rodinný miláčik.

Chcete požiadať o psa vyradeného z výcvikového procesu?

Vyplňte dotazník a pošlite nám ho na: info@psinazivot.sk

Buďte informovaní

Zadajte váš email a s potešením vám budeme posielať novinky o nás – PsinaNEWS.

Váš email