Prvé hodnotenie Henryho a SkyeHenry a Skye dovŕšili začiatkom apríla 4 mesiace, čo je v živote šteniatok vodiacich psov významný medzník. Je to najvhodnejšie obdobie na zhodnotenie ich vrodených povahových vlastností – majú už vybudovaný vzťah so svojím vychovávateľom, nie sú príliš malé na to, aby hodnotenie skreslila náhla únava či nové prostredie a ešte nie sú ovplyvnené nastupujúcim dospievaním.

Zábery z hodnotenia Skye - zostávanie bez človeka, chôdza po rôznych povrchoch a ležanie pri vlaku.

Ako vyzerá hodnotenie v 4. mesiaci? Na prvý pohľad jednoducho: je to vlastne individuálna prechádzka vychovávateľa so šteniatkom v neznámom prostredí. Čo je však dôležité: pozorne sledujeme jeho reakcie na rôzne podnety – hluk, rozličné povrchy a  výšky, neznáme objekty. Pozorujeme a vyhodnocujeme, ako ochotne psík spolupracuje s človekom, ako reaguje na stres a najmä aká je jeho schopnosť regenerácie po strese.

Zábery z hodnotenia Henryho - pozerá na odchádzajúci vlak, stretáva sa s čudnou vecou na zemi a pozerá  na svoju vychovávateľku.

Celé hodnotenie sa zapisuje do štandardizovaného formulára, ktorý spolu s metodikou hodnotenia máme k dispozícii vďaka spolupráci v IGDF a Service Dogs Breeders Fellowship. Výsledkom sú informácie dôležité pre ďalšiu prácu so šteniatkom: aké sú jeho reakcie, silné a slabé stránky, na čom treba popracovať, ako s ním ďalej pracovať. Rovnako ako človek, aj každý pes je individualita. Tomu je nevyhnutné prispôsobiť aj spôsob prístupu k nemu.

Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom, ktorí pomáhali s prípravou a realizáciou testovania.

Buďte informovaní

Zadajte váš email a s potešením vám budeme posielať novinky o nás – PsinaNEWS.

Váš email