Naši prví nádejní adepti na vodiaceho psaNaším cieľom je odovzdávanie kvalitných vodiacich psov ľuďom so zrakovým postihnutím tak, aby sa im spolu dobre spolunažívalo a ľahko spolupracovalo. Tento cieľ sa dá dosiahnuť vhodnými metódami pri výchove a výcviku psov a kvalitnou prípravou klienta v spolupráci s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Nemenej dôležitou súčasťou však je aj výber vhodného šteňaťa na tento účel.

Na výcvik vodiaceho psa je najvhodnejšie plemeno labradorský retríver. Celosvetovým trendom je práca so šteniatkami tohto plemena z účelových chovov –  špecializujú sa na výber jedincov, ktorí majú zdravotné a povahové predpoklady stať sa rodičmi budúcich psích pomocníkov. Účelové chovy prevádzkujú organizácie, ktoré sa zaoberajú výcvikom vodiacich psov na nekomerčnom princípe. Väčšina  šteniatok z vrhu je tak zaradená do programov výchovy a výcviku.

Zásluhou veľmi dobrých vzťahov s českou organizáciou  Mathilda a maďarskou organizáciou Baráthegyi Guide Dog school sa nám podarilo naštartovať programy Psi na život, o. z., s veľmi nádejnými šteniatkami. Čierny psík Henry pochádza zo spojenia českého a španielskeho chovu a žltá sučka Skye sa síce narodila v Maďarsku, ale jej rodičia pochádzajú z Kanady a USA. Okrem dvoch šteniatok nám Mathilda poskytla aj ročného psa Forresta, ktorý úspešne absolvoval všetky povahové a zdravotné skúšky a má všetky predpoklady stať sa výborným pomocníkom pre človeka so zrakovým postihnutím.

Koláž portrétov labradorov: žltého šteniatka Skye, čierneho  šteniatka Henryho a žltého dospeláka Forresta.

Obom partnerským organizáciám ĎAKUJEME – děkujeme a köszönöm 🙂 –  za dôveru a podporu.

Buďte informovaní

Zadajte váš email a s potešením vám budeme posielať novinky o nás – PsinaNEWS.

Váš email